Ksiądz Bosko z nami

familiada2014

W dniach 6 – 7 września 2014 roku w Ostródzie odbyła się III Familiada Salezjańska. Przebiegała pod hasłem: „Ksiądz Bosko z nami”. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia był ks. Henryk Bonkowski z Radą Prowincjalną Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników Inspektorii warszawskiej.  

Do wspólnej zabawy zostali zaproszeni księża, salezjanie współpracownicy z rodzinami, dziecięce i młodzieżowe wspólnoty salezjańskie oraz Salezjański Zespół Folklorystyczny z miejscowości Cesvaine na Łotwie, gdzie pracuje ks. Thomas Zielonka.

Impreza rozpoczęła się w Zespole Szkół Salezjańskich przy ul. Św. Dominika Savio 1. Po Eucharystii odprawionej w Kościele p.w. Św. Dominika Savio pod przewodnictwem Ks. Inspektora Andrzeja Wujka, była kontynuowana w Salezjańskim Ośrodku Młodzieżowym „Dominik” na Kaczorach, a zakończyła się w Parafii św. Jana Bosko na Wałdowie. Wzięło w niej udział ponad 200 osób z następujących ośrodków salezjańskich: Ełku, Głoskowa, Kielc, Kutna, Łodzi (Wodna i św. Teresa), Olsztyna, Ostródy, Płocka, Pogrodzia, Różanegostoku, Sępopola, Sokołowa Podlaskiego, Suwałk, Tolkmicka, Warszawy, Żyrardowa i z Łotwy. Obecni też byli Wikariusz Inspektora Ks. Przemysław Solarski, Delegat inspektorialny SSW ks. Henryk Bonkowski, Dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich w Ostródzie ks. Robert Bednarski, Dyrektor Salezjańskiego Ośrodka na Kaczorach ks. Krzysztof Felka, ks. Thomas Zielonka z Łotwy, Kierownik Oratorium z Suwałk ks. Tomasz Pełszyk, proboszczowie parafii: ks. Piotr Boryczka z Ostródy, ks. Paweł Sufleta z Ostródy – Wałdowa, ks. Adam Wtulich z Różanegostoku, ks. Tadeusz Jarecki z Ełku, ks. Leszek Śpiewak z Pogrodzia oraz księża delegaci SSW: ks. Wojciech Kułak z Łodzi, ks. Janusz Niksa z Olsztyna, ks. Henryk Woźnowski z Sokołowa Podlaskiego, ks. Stanisław Orpik z Sępopola, ks. Grzegorz Tondera z Żyrardowa, a także s. Teresa Nowak z Kielc.

Program Familiady obejmował m. in.: prezentację poszczególnych Centrów Lokalnych Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, scenki dotyczące snów Księdza Bosko przygotowane przez wspólnoty z Kutna (sen z 9 roku życia), Ełku (o alei róż), Żyrardowa (o dwóch kolumnach) i Suwałk (o misjach), konkurs na plakat o snach ks. Bosko, olimpiadę sprawnościową o Puchar III Familiady Salezjańskiej, którą wygrała drużyna z Olsztyna, występy Salezjańskiego Zespołu Folklorystycznego z Łotwy, Eucharystię, wspólne śpiewy i tańce oraz wiele innych atrakcji. W ramach zabawy uczestnicy rywalizowali w różnych konkurencjach sprawnościowych i dotyczących wiedzy o św. Janie Bosko.

W niedzielę wszyscy udali się do Kościoła św. Jana Bosko w Ostródzie – Wałdowie, aby podczas Mszy Świętej, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił Wikariusz Inspektora ks. Przemysław Solarski, podziękować Bogu za Świętego Jana Bosko i całą Rodzinę Salezjańską oraz pięknie przeżyty czas Familiady.

Po Mszy przedstawiony został program Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników na rok jubileuszowy narodzin ks. Bosko. Młodzież z Łotwy dała kolejny koncert na boisku sportowym. Potem był obiad, pożegnania i powrót do domu.

Organizacja Familiady to owoc współpracy Rady Prowincjalnej SSW z Parafią Świętego Dominika Savio i Zespołem Szkół Salezjańskich w Ostródzie, Ośrodkiem Młodzieżowym „Dominik” na Kaczorach oraz Parafią Św. Jana Bosko w Wałdowie.

Źródło: ssw.warszawa.pl

Więcej zdjęć: Galeria parafii w Tolkmicku