Wizyta Przełożonego Generalnego

Kolejnym etapem podróży po Polsce Ks. Ángela Fernándeza Artime była Inspektoria Warszawska św. Stanisława Kostki. 18 września, po południu, w dniu uroczystości Patrona Inspektorii, Przełożony Generalny przybył do stolicy, w towarzystwie Ks. Radcy Tadeusza Rozmusa i Ks. Sekretarza Horacio Lopeza, witany z radością przez współbraci, Rodzinę Salezjańską i młodzież.  

Pierwszym ważnym punktem programu wizyty była uroczysta Eucharystia w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego, której przewodniczył Ks. Inspektor Andrzej Wujek, a słowa kazania skierował do wszystkich Ks. Ángel. Była to szczególna Msza Święta z kilku powodów: obecności Następcy Księdza Bosko, jubileuszu 25-lecia profesji zakonnej współbraci, zakończenia zjazdu dyrektorów i proboszczów całej Inspektorii oraz uroczystości św. Stanisława Kostki – patrona Inspektorii, ale także Polski i młodzieży.

Po Eucharystii Przełożony Generalny spotkał się ze współbraćmi i Rodziną Salezjańską w sali teatralnej oratorium. Najpierw obejrzał prezentację ukazującą naszą Inspektorię, która mieści się w dwóch państwach: Polsce i Białorusi. Potem był czas na pytania do Ks. Ángela. Kontynuacją spotkania była wspólna kolacja. Po kolacji zaś Przełożony Generalny spotkał się z Radą Inspektorialną, podczas której z uwagą wsłuchiwał się w głosy współbraci i pozostawił kilka ojcowskich myśli i wskazań.

Następnego dnia, 19 września, Ks. Ángel Fernández Artime, udał się do Łodzi w eskorcie policji, dzięki której można się było sprawnie przemieszczać. Tam, w kościele Maryi Wspomożycielki Wiernych, odbyło się spotkanie z uczniami, nauczycielami i pracownikami Zespołu Szkół Salezjańskich im. Księdza Bosko. Liczni byli współbracia z Łodzi, okolic i nawet dalszych placówek oraz przedstawiciele Rodziny Salezjańskiej. Przełożony Generalny miał okazję wspólnie modlić się, wysłuchać słów powitania i życzeń uczniów w języku hiszpańskim, uczestniczyć w ślubowaniu klas pierwszych, obejrzeć pantomimę oraz posłuchać orkiestry Salezjańskich Szkół Muzycznych z Lutomierska. Ks. Ángel skierował także kilka słów do młodzieży i wychowawców.

Po spotkaniu z młodzieżą był czas dla współbraci, obiad i chwila wytchnienia. Następnie Przełożony Generalny udał się do Ks. Abpa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Łódzkiego, aby tam przekonać się o wielkim szacunku i uznaniu Pasterza archidiecezji dla salezjanów i ich pracy. W drodze na lotnisko Ks. Ángel Fernández Artime miał jeszcze okazję odwiedzić Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie, jedną z największych naszych prokur misyjnych. Pozostawił tam cenne przesłanie dla wolontariuszy – młodych ludzi, którzy chcą swoje życie poświęcać dla innych w różnych zakątkach świata.

Na lotnisku pożegnaliśmy naszych Gości, których pobyt był ogromną radością dla wszystkich, czasem wzajemnego poznawania się, głębokich refleksji, mnóstwa ciepłych słów, uśmiechów i tysięcy pamiątkowych zdjęć. Ks. Ángel kontynuował swoją wizytę, udając się do Szczecina w Inspektorii Pilskiej.