Odpust i festyn parafialny ku czci św. Stanisława Kostki w Płocku

swiety-stanislaw-kostka18 września to w liturgii Kościoła wspomnienie św. Stanisława Kostki – Patrona Polski i Młodzieży, a dla parafian Stanisławówki w Płocku to uroczystość odpustowa. Zewnętrzne obchody uroczystości zostały przeniesione na niedzielę 21 września. Do oddania czci Bogu, za pośrednictwem św. Stanisława, parafianie przygotowywali się przez trzy dni, dzięki kazaniom przybliżającym postać Świętego Patrona, litanii ku jego czci i ucałowaniu relikwii.  

W nadzielę odbyła się uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. Ryszard Ptasiński SDB – wieloletni duszpasterz płockiej Stanisławówki. W swoim kazaniu ukazał heroiczność cnót patrona i konieczność jego naśladowania w dzisiejszym świecie, a także powrócił wspomnieniami do czasów prowadzenia przez Salezjanów zakładów stolarskich w Płocku, ukazując wartość wychowania przez pracę.

Po procesji teoforycznej wokół kościoła i uroczystym odśpiewaniu „Te Deum”, licznie zgromadzeni parafianie i mieszkańcy miasta, uczestniczyli w festynie przygotowanym przez młodzież i grupy działające przy parafii. Można było między innymi obejrzeć pokaz porkour’a, radiówóz policyjny, czy wóz strażacki, zasmakować domowych wypieków, zmierzyć ciśnienie krwi, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Dla najmłodszych było rysowanie, przejażdzki kucykiem, mini akrobacje cyrkowe, czy dmuchana zjeżdzalnia. Rodzinne świętowanie zakończyło się wspólną modlitwą poprowadzoną przez zespół muzyczny Bosco Band i błogosławieństwem.

kl. Akacjusz Cybulski SDB